headway vs blinkist

Historia

Powstanie w naszym mieście Biblioteki Pedagogicznej umożliwiła reforma administracyjna przeprowadzona w 1975 roku. W jej wyniku zlikwidowano w Krakowie Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną mieszczącą się przy ulicy Karmelickiej 30. O pozostały po niej zbiór książek z dziedziny pedagogiki, psychologii i dydaktyki, a liczący sobie ponad 1000 egzemplarzy postarał się ówczesny Inspektor Oświaty i Wychowania Mieczysław Kozłowski. Sprowadzony do Skawiny księgozbiór umieszczono w budynku Inspektoratu Oświaty i Wychowania przy ulicy Żwirki i Wigury 7. W tym samym budynku mieściła się Szkoła Podstawowa nr 5 oraz Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół. Zbiór złożono w jednym z dwóch pomieszczeń przeznaczonych na ten cel. Całe wyposażenie powstającej biblioteki stanowiło biurko, kilka oszklonych szaf, w których poukładano książki i niewielka skrzynka katalogowa.

Funkcję pierwszego pracownika, a zarazem i kierownika biblioteki powierzono pani Zofii Bieś, która pracowała wówczas w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie. W maju 1976 roku nowa placówka jako filia krakowskiej PBW została otwarta dla czytelników. Biblioteka nie posiadała własnego budżetu. W 1977 roku uzyskano z Urzędu Miasta jednorazową dotację na zakup książek i prenumeratę czasopism. Po dwóch latach działalności w tak skromnych warunkach, przeniesiono placówkę do samodzielnego 25-metrowego pomieszczenia w budynku przy ulicy Buczka 2 mieszczącego też Szkolny Ośrodek Sportowy. Nie był to jednak lokal wystarczający dla potrzeb powiększającego się księgozbioru oraz systematycznie wzrastającej liczby czytelników. W tym okresie zbiór liczył 2248 woluminów a korzystało z niego 143 czytelników. Sytuacja zmieniła się w rok później, kiedy to Spółdzielnia Mieszkaniowa udostępniła dla potrzeb biblioteki mieszkanie w bloku przy ulicy Ogrody 26. Było to trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 50 m2, mieszczące się na parterze. W jednym z pomieszczeń można już było urządzić czytelnię, w innych magazyn książek, a także wypożyczalnię. Względnie duży przedpokój mógł pomieścić katalogi i kartoteki. Dwa lata później przyznano placówce sąsiednie mieszkanie M-2, gdzie można już było zorganizować czytelnię z prawdziwego zdarzenia. W miarę wzrostu księgozbioru i ilości czytelników mogła wzrosnąć także liczba pracowników. W 1986 roku obsada placówki wynosiła 4 osoby (3,5 etatu). Lata osiemdziesiąte to okres największego rozwoju placówki. W tym okresie do pracy w szkolnictwie przyjmowano osoby z wykształceniem średnim, zobowiązując je jednocześnie do podjęcia studiów wyższych. Dla ludzi pracujących i uczących się, dobrze zaopatrzona biblioteka w miejscu zamieszkania była nieocenioną pomocą. Liczba czytelników stale wzrastała. 

Na początku lat dziewięćdziesiątych placówka przeżywała kryzys. Znacznie zmniejszyły się fundusze na działalność. Liczba zakupów spadła do 168 woluminów. Ponadto Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadząc politykę odzyskiwania lokali celem udostępnienia ich członkom spółdzielni, nie przedłużyła bibliotece umowy wynajmu. Placówka zmuszona została do kolejnej przeprowadzki. Nowym miejscem działalności biblioteki stał się lokal w kamienicy nr 12 w Rynku. Otwarcie biblioteki w nowym miejscu nastąpiło 1 czerwca 1991 roku. W 1992 roku władze samorządowe zdecydowały się na przejęcie biblioteki jak i innych placówek oświatowych. Odczuli to bibliotekarze, odczuli i czytelnicy, ponieważ polepszyła się sytuacja finansowa biblioteki. 
30 maja 2001 roku biblioteka usamodzielniła się jako jednostka organizacyjna gminy bowiem Rada Miasta po wieloletnich staraniach ze strony kierownika biblioteki uchwaliła statut placówki. Pociągnęło to za sobą konieczność zmiany nazwy na: BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W SKAWINIE.

W 2005 roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora, objęła je pani Krystyna Droździewicz.

Tego samego roku powierzchnia biblioteki znowu się powiększyła o dwa niewielkie pomieszczenia mieszczące się na tym samym piętrze budynku. Dzięki modernizacji ogrzewania pozyskano miejsce na nowy księgozbiór, stało się również możliwe uruchomienie w 2006 roku Czytelni Internetowej.

Kolejne zmiany nastąpiły w 2020 roku kiedy to placówka została przeniesiona do Dworku Ludwikowskich przy ul. Mickiewicza 26. Zbiegło się to w czasie z rozprzestrzenianiem się w świecie zakaźnej choroby COVID-19 i wprowadzanych przez Rząd obostrzeń pandemicznych. Pomimo tych trudności Biblioteka zagospodarowała się w nowym miejscu i prowadziła działalność dostosowując formy działań do możliwości danej chwili.

1 września 2023 roku rozpoczął się nowy rozdział naszej historii. Decyzją Rady Miejskiej w Skawinie (Uchwała nr LV/796/23 z dnia 26 kwietnia 2023 r.) Biblioteka Pedagogiczna weszła w skład Zespołu Specjalistycznych Placówek Wspierania Edukacji. Na stanowisko dyrektora powołano panią Krystynę Droździewicz.

Działalność informacyjno-bibliograficzna

Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie zaprasza do korzystania ze swoich zbiorów oraz warsztatu informacyjno-bibliograficznego. Dysponujemy szeroką ofertą zarówno dla nauczycieli, jak również dla uczniów i rodziców. Służymy bogatym księgozbiorem z dziedziny pedagogiki, psychologii oraz dziedzin pokrewnych. Posiadamy roczniki 50 tytułów czasopism w głównej mierze dotyczących metodyki nauczania poszczególnych przedmiotów. Opisy bibliograficzne wszystkich zbiorów – zarówno książek, jak i artykułów z czasopism znajdują się w katalogu on-line dostępnym 24 godziny na dobę. W zbiorach mamy lektury szkolne, literaturę do olimpiad i konkursów przedmiotowych oraz bogaty zbiór tekstów biblio- i bajkoterapeutycznych.

Pracownicy Biblioteki służą fachową pomocą w przeszukiwaniu zasobów bibliotecznych. Sporządzamy tematyczne zestawienia bibliograficzne dla potrzeb szkół i instytucji oświatowych.

Działalność dydaktyczna

Prowadzimy również zajęcia czytelnicze dla uczniów szkół skawińskich, a dla przedszkolaków spotkania, podczas których bibliotekarze czytają dzieciom bajki i opowiadania. Stałym elementem w bibliotece jest wystawa nowości książkowych mająca zachęcić czytelników do zaznajomienia się z nimi. Bardzo aktywnie współpracujemy z innymi placówkami oświatowymi z terenu Miasta i Gminy Skawina, w których m.in. organizowane są warsztaty bajko- i biblioterapeutyczne wspierające rozwój sfery emocjonalnej. Organizujemy i współorganizujemy akcje czytelnicze np. Cała Polska Czyta Dzieciom, Skawińska Przerwa na Czytanie. Od 2003 roku podejmujemy starania na rzecz konsolidacji środowiska bibliotekarzy szkolnych. Opracowaliśmy "Perspektywiczny plan współpracy Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie z bibliotekami szkolnymi Miasta i Gminy Skawina". Jedną z form wspomagania nauczycieli z bibliotek szkolnych jest działalność Zespołu Samokształceniowego, którego zadaniem jest doskonalenie zawodowe, m.in. poprzez wzajemną wymianę doświadczeń, organizowanie szkoleń, warsztatów, lekcji koleżeńskich, itp. Umożliwiamy również odbycie praktyk studenckich studentom bibliotekoznawstwa. Współpracujemy z Urzędem Miasta i Gminy, placówkami oświatowymi, uczelniami wyższymi, wydawnictwami organizując konferencje, warsztaty dla nauczycieli, psychologów, pedagogów i wszystkich tych, którym bliskie są sprawy edukacji.

 

 

.
Copyright 2012

©

Template © QualityJoomlaTemplates