w Bibliotece Pedagogicznej
„Książka i Róża” to wydarzenie wzorowane na tradycyjnym święcie katalońskim San Jordi, w trakcie którego mężczyźni obdarowywali kobiety różami, mającymi upamiętniać krew smoka zabitego przez św. Jerzego – patrona Katalonii, za to te odwdzięczały im się książkami.
Początkowo święto to było obchodzone w krajach hiszpańskojęzycznych, a w 1995 roku 23 kwietnia został ogłoszony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich i tym samym wydarzenie zyskało międzynarodową popularność. Pierwsza edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w 2002 roku. Ideą nadrzędną jest promocja czytelnictwa i zachęcenie mieszkańców do odwiedzenia księgarń. Stąd liczne spotkania autorskie, rabaty udzielane w księgarniach, zbiórki książek i wydarzenia literackie. Dołączanie do zakupionych książek róży ma przypomnieć, że książka może być też pięknym podarunkiem.
Biblioteka Pedagogiczna kolejny już raz włączyła się w obchody tego święta.
23 kwietnia gościliśmy dwie grupy przedszkolaków z Katolickiego Przedszkola w Skawinie. Dzieci podczas zajęć wysłuchały fragmentów książeczek, opowiadały o własnych ulubionych bohaterach literackich, o tym, z jakich elementów składa się książka, jak należy ją szanować, a na koniec zwiedziły bibliotekę. Każdy z przedszkolaków został obdarowany książeczką, zakładką do książki oraz specjalnym Dyplomem Przyjaciela Książki.
24 kwietnia Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie uczestniczyła w obchodach Małopolskich Dni Książka i Róża organizowanych przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dr Lidia Ippoldt poprowadziła warsztaty z elementami bajkoterapii pt. Swojego przyjaciela znajdziesz nawet ukrytego pod postacią róży – o mocy przyjaźni w życiu. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klas drugich Zespołu Szkół w Korzkwi. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy na temat przyjaźni – czym ona jest i czym różni się kolega od przyjaciela. Dzieci wypisywały cechy przyjaciela, wymieniając na pierwszym miejscu koleżeństwo i chęć pomocy. Po wysłuchaniu tekstu Pauliny Pruszyńskiej „Wierzba, wilga i róża” uczestnicy zajęć zastanawiali się po czym poznaliby swojego przyjaciela, gdyby został on zaczarowany przez złego czarnoksiężnika. Następnie uczniowie wykonali laurki dla swoich przyjaciół, na których, obok motywu róży było podziękowanie przyjacielowi za konkretne rzeczy. Czasami były to wspólne upodobania, czasami uśmiech, a czasami po prostu jego obecność. Zakończeniem zajęć była piosenka o magii przyjaźni, z albumu „Piosenki mądrych dzieci”.