i zdalnej pracy
W związku z zagrożeniem koronawirusem powodującym chorobę COVID-19 Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie od 16 marca przeszła na tryb pracy zdalnej. Najważniejszym działaniem podjętym w tym okresie była pomoc dla nauczycieli zaczynających pracę zdalną z uczniami, rodziców opiekujących się dziećmi podczas kwarantanny domowej oraz przygotowanie oferty dla najmłodszych.
Ukazały się więc na na fb, stronie Biblioteki zestawienia linków dla nauczycieli do pracy zdalnej oraz przykłady zajęć ruchowych, plastycznych, muzycznych dla dzieci. Linki dostępne są również na stronie Urzędu Miasta i Gminy w zakładce Nauka i Zabawa
Lidia Ippoldt specjalnie na czas kwarantanny przygotowała autorskie teksty bajek terapeutycznych dla dzieci, które zostały zilustrowane przy pomocy bezpłatnych narzędzi i zasobów internetowych przez Agnieszkę Bartnicką. Dostępne są one w zakładce Centrum Literatury Terapeutycznej na stronie Biblioteki. I tak ukazały się następujące bajeczki:
1. O krainie Pollandi, która nie dała się koronostworkowirusowi!
2. O tym, jak Kornelka z krainy Pollandi pokochała książki
3. O tym, jak Marcelek z krainy Pollandi obronił dom przed koronostworkami
4. O Maksie i jego cioci Kwarantannie z krainy Pollandi
5. O Wielkiej Orkiestrze Antykoronowirusowej Pomocy z krainy Pollandi
6. O antykoronowirusowych Świętach Wielkiej Nocy w krainie Pollandi
7. O krainie Pollandi, która uniknęła śmieciowej epidemii
9. Bajka „O krainie Pollandi” w wersji anglojęzycznej
Dziękujemy lektorom Mateuszowi i Szymonowi Kunda za tłumaczenie!
Do bajek powstały również scenariusze zajęć, dając nauczycielom gotowy materiał do wykorzystania na zajęciach zdalnych:
1. Pollandia - scenariusz zajęć
3. Przestrzegamy przepisów dla naszego bezpieczeństwa
5. Bezpieczne formy świątecznego wypoczynku w okresie epidemii
9. Historia książki w pigułce – scenariusz wraz z zadaniami online
Efektem świetnej współpracy ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Skawinie są teksty bajek logopedycznych wraz ze scenariuszami, autorstwa pedagoga Marty Jurek, z ilustracjami Agnieszki Bartnickiej.
1. O tym jak Rudy Romek wybrał się w podróż
2. O tym jak wódz Szary Szmer pokonał suszę
3. O czyściochu Czarku i jego sąsiedzie czyżyku
Biblioteka prezentowała również bezpłatne aplikacje internetowe, poprzez przygotowywanie w nich gier i zabaw online, które mogą posłużyć w zdalnym nauczaniu:
- Adobe Spark - (tworzenie grafik, filmów, prezentacji np. na portale społecznościowe)
- Bingo Baker - (tworzenie kart do gry w bingo)
- Canva - (grafiki w mediach społecznościowych)
- Educaplay - (interaktywne zabawy i ćwiczenia)
- Jigsawplanet - (tworzenie puzzli)
- LearningApps - (interaktywne zabawy i ćwiczenia)
- Story Jumper - (tworzenie książek)
- The Teachers Corner - (wykreślanki)
W tak trudnym czasie nie zapomnieliśmy również zaakcentować obchodów Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci, Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, Dnia Ziemi, Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Międzynarodowego Dnia Tańca, Świąt Majowych.
Najtrudniejszym wyzwaniem było przygotowanie przez Bibliotekę Pedagogiczną Tygodnia Bibliotek, ale i to dzięki niezwykłej kreatywności pracowników udało się zrealizować, oczywiście on-line. Przygotowano propozycje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Spragnionych urozmaicenia przedszkolaków zaprosiliśmy do udziału w konkursie plastycznym. Konkurs polegał na namalowaniu ilustracji do bajeczki o Pszczółce Zycie pochodzącej z audiobooka wydanego w 2013r. wraz z Urzędem Miasta i Gminy Skawina „Bajkowe sposoby na dziecięce słabostki”. Nagrody dla laureatów, ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną i Wydawnictwo EPIDEIXIS, odebrali rodzice. Dla starszych miłośników rozrywek przygotowano gry i zabawy online takie jak wykreślanki, krzyżówki, uzupełnianki literackie. Przygotowaliśmy również literacką grę w Bingo, którą można wykorzystać w rodzinnym gronie lub razem z uczniami -> zobacz
Rodzice i nauczyciele, poszukujący ciekawych form pracy ze swoimi dziećmi znaleźli autorską bajkę i podpowiedzi zajęć, adresowanych szczególnie do tych milusińskich, nielubiących owoców i warzyw - dostępna tutaj.
Wyłoniony został zwycięzca corocznego plebiscytu na „Czytelnika Roku”. Na koniec naszych zmęczonych “smakowaniem” biblioteki czytelników zaprosiliśmy do wysłuchania autorskiej bajeczki relaksacyjnej “Odpoczynek z Misiem Maciusiem” dostępnej tutaj.
Nauczyciele bibliotekarze w okresie kwarantanny odpowiadali też na e-maile czytelników, na bieżąco dokonywali prolongaty wypożyczonych zbiorów bibliotecznych, wprowadzali opisy bibliograficzne artykułów z prenumerowanych czasopism, aktualizowali tematyczne zestawienia bibliograficzne.
W tak trudnej sytuacji udało się nam chyba mimo wszystko sprostać wyzwaniu pracy zdalnej i utrzymać, co prawda wirtualny, ale stały kontakt z naszymi czytelnikami, co wielu z nich doceniło, wyrażając swoją pochlebną opinię w wysyłanych do nas wiadomościach, czy lajkując nasz facebookowy profil. Serdecznie dziękujemy zarówno czytelnikom, jak i wszystkim współpracownikom.