Czy nieznajomość prawa szkodzi?

Każdy z nas ma marzenia. Dzieci również. Co jednak, gdy jedenastoletni chłopiec postanowi spełnić swoje marzenie bez wiedzy rodziców? W erze smartfonów, komputerów i Internetu świat jest na wyciągnięcie ręki nie tylko nas – dorosłych. Może zdarzyć się, że nawet dziecko wejdzie do wirtualnego świata i… nabroi. 

Dzieci dokonują różnych rzeczy spontanicznie, często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów. Skąd mają wiedzieć o świecie prawa, przepisów, nakazów, zakazów, sankcji, jeżeli nikt ich do niego nie wprowadził?

Punktem wyjścia do rozmów o prawie z najmłodszymi nawet dziećmi może stać się   książeczka – Prawie bajki. Nieznajomość prawa szkodzi. Opowieść, której bohater dowiaduje się, że każdy nasz czyn może mieć swoje prawne konsekwencje. Historyjka, w której użyte są podstawowe pojęcia z języka prawnego i starorzymska maksyma „nieznajomość prawa szkodzi”, której nie znają często także dorośli.

19 kwietnia na zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej i Szkoły Podstawowej nr 2 gościł w Skawinie jej autor Jakub Skworz.

Jakub Skworz, do niedawna redaktor lifestylowych magazynów, zrezygnował z pracy dziennikarskiej i poświęcił się pisaniu książeczek dla dzieci i młodzieży. Jest autorem książki z wywiadami Męskie rozmowy nastolatka, serii Księżniczka Adela, Wampirek Alfred oraz Prawie bajki. Właśnie z tą ostatnią Jakub Skworz przyjechał do Skawiny, aby w przystępny sposób edukować dzieci w zagadnieniach prawa.

Prawie bajki. Nieznajomość prawa szkodzi to opowieści, które wprowadzają najmłodszych w świat prawa, uczą podstawowych pojęć oraz pokazują, jak wygląda praca prawnika. Książka, która bawi i uczy, jest też doskonałym pretekstem do dyskusji z dziećmi na temat prawa w codziennym życiu.

Tekst napisał Jakub Skworz. Kwestie prawne konsultowali prawnicy kancelarii PragmatIQ, pomysłodawcy serii. Książeczka jest bogato ilustrowana przez Przemysława Liputa, a patronat nad akcją objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Warsztaty prowadzone z dziećmi klasy III i IV Szkoły Podstawowej nr 2  miały za zadanie pokazać, że nawet w trudnych prawnie sytuacjach można znaleźć rozwiązanie. Trzeba tylko zaufać dorosłym i czasem nie bać się sięgnąć po poradę kancelarii prawnej.

Pan Jakub okazał się człowiekiem bezpośrednim, który bez problemu zjednał sobie grupę młodych uczestników spotkania, a historia małego Oskara, który bez wiedzy rodziców kupił w internecie konsolę bardzo przemówiła do wyobraźni słuchaczy.

Na koniec Jakub Skworz spotkał się również z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej, polonistami, wychowawca świetlicy i bibliotekarzami, którym w formie warsztatowej zaprezentował sposoby pracy z książką dziecięcą.

Źródło: BP/SP2

Galeria

Zdjęcia: Karolina Ożóg, Luiza Mróz, Lidia Ippoldt